3 gün 3 gece süren aşiret düğünleri artık hayal oldu..haberini okuyun

3 gün 3 gece süren aşiret düğünleri artık hayal oldu..haberini okuyun

Yüksek enflasyona bağlı alım gücünün her geçen vakit düşmesi doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tek geleneğin de yok olmasına yollar açtı. Her sene Mayıs ayından bu yana başlayan düğün sezonu güz ayına civarindan ayni ritimde devam ederken, özellikle geniş aileleri kapsayan aşiretlerin üç vakit üç gece süre gelen düğünleri de artık yapılamıyor.

Evlenecek esler dahada sade salonlar ve dahada sade takılarla hayatlarını birleştirirken, kuyum sektörü de bu vaziyetten etkilendi. Sur ilçesindeki Tarihi Hasan Paşa Hanı’nda kuyumculuk yapan Zülküf Şenyiğit, düğün sezonu açılmasına karşın işlerde yüzde 80 düşüş yaşadıklarını ve bunun nedenlerini SÖZCÜ’ye değerlendirdi.

‘DÜĞÜNDE ÇEYREK TAKMAYA UTANILIRDI, ŞİMDİ düş OLDU’

Eski görkemli, şaşaalı düğünlerin artık düş olduğunu belirten Kuyumcu Şenyiğit, “Aşiret ağası zenginlerin çocukları dahi geçmişte iki kilo altın alırken bu vakit 300 gr alabiliyor. Çeyrek altın 1500 liraya çıktı. Geçmişte çeyrek altını bölgemizde yurttaslar tertemiz doğan bebeklere, sünnet var olan çocuklara takarlardı. Düğünde çeyrek takmaya utanırlardı. veyahut geline çeyrek takmak ayıplanırdı. Şimdi düğünde çeyrek altın takmak dahi olanaksız oldu. talepler tercihler değişik istikametlere kayınca biz de bunun için çözüm olarak gr altın getirdik. ama bu dahi 900 liranın üstüne çıkınca bu sefer yarım gr altın getirdik. Şimdi düğün benzeri törenlerde çoklukla yarım gr seçenek ediliyor. Z kuşağı dediğimiz gençlerin takıya var olan nazar açısı da değişince kuyumcu sektörü ağırbaşlı sıkıntılar yaşadı. Altın 2019’dan bu yana yüzde 300 arttı” dedi.

“ALTIN KEMERDE AYAR VE gr DÜŞÜRDÜK”

Altındaki dalgalanmaya bağlı alım gücünün düşmesiyle vatandaşların düşük gr ve düşük ayar altını seçenek ettiğini belirten Zülküf Şenyiğit, “Daha evvel 22 ayar var olan 700 gramlık altın kemer, şimdi 200 gr ve 14 ayar olarak seçenek ediliyor. Aynı şekilde Diyarbakır’la özdeşleşen el işi hasır bilezik ve Halep kordonu şimdi maliyeti düşürebilmek amaciyla 14 ayar olarak seçenek ediliyor ve dahada düşük gramajla sipariş ediliyor. 3-5 sene öncesine civarindan düğün sezonu tek kuyumcu 30 kilo altın satardı, şimdi baba kuyumcu 5 kilo altın satabiliyor. Önceden vitrininde 10 kilo altını var olan esnaf dahada iyi iş yapıyordu, şimdi 80 kilo altını olanlar kimi siftahsız kepenk indiriyor. Başka bir deyişle altın fiyatlarındaki yükseliş aslında en çok bizi vurdu. Gelinlerin tepeden tırnağa altına büründüğü o üç hergün süre gelen aşiret düğünleri artık yok” dedi.