İşte KYK kredi borcu olan üniversiteliler için düşünülen formül

İşte KYK kredi borcu olan üniversiteliler için düşünülen formül

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tahsil kredi borçlarıyla alakalı çalışma yapıldığını ve art ödemeli kredi uygulamasına nihayet verileceğini açıklamasından sonra, borcu var olan beş milyon gencin gözü Meclis’e çevrildi. Öğrenim kredisinden faydalanan beş milyon civarındaki kişiden 400 bine yakınının borcunu ödeyemediği belirtiliyor. bunun için göre; ödenmeyen borcun anne parası da takriben 2,1 milyar lira. Gecikme cezası ve faizlerle birlikte bu rakam altı milyar lirayı aşıyor.Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1,40 oranında gecikme Getiriyi uygulanıyor. bu yüzden borçlar, alınan kredinin iki, üç katına çıkıyor.

AK Parti kaynaklarından alinan bilgiye göre, tahsil kredilerinin tekrar yapılandırılmasına ait çıkarılacak düzenlemeyle evvela borcunu ödeyemediği amaciyla ile alakalı kanuni işlem başlatılan 280 bin civarındaki kişi hakkındaki icra takipleri kaldırılacak, borca tatbik edilen gecikme cezası ve faizleri silinecek. Borcun anne parası ise taksitlendirilecek. Ödeyecek gücü olmayanlara işe girene civarindan erteleme hakkı getirilecek. Bu süre içinde gecikme Getiriyi işletilmeyecek. Ayrıca; tek sonraki eğitim öğretim yılından bu yana art ödemeli kredi uygulamasına nihayet verilecek, ama ihtiyacı var olan öğrencilerin mağdur edilmemesi amaciyla art ödemesiz verilen burs sayısı iki katına çıkarılacak. 2019-2020 eğitim-öğretim seneninde 150 bin öğrenci art ödemesiz burs hakkı kazandı. Bu sayının 300-350 bine çıkacağı ifade ediliyor.

YÜKSEK FAİZ NEDENİYLE VAZGEÇTİLER

Öğrenim kredilerinin mezun olduktan iki sene ardindan tediye yükümlülüğü bulunuyor. Ödenmemesi vaziyetinde ise hemide gecikme cezası ayni vakitte da gecikme Getiriyi uygulanıyor. bu sebeple çok sayıda öğrenci kredi alma hakkı kazanmasına karşın çok art tediye tutarları sebebinden tahsil kredisi almaktan vazgeçiyor. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, 690 bin 270 öğrenciye tahsil kredisi çıktı. ama bu öğrencilerin yarısından fazlası taahhütname imzalamadı. Taahhütname onaylayan öğrenci sayısı 332 bin 258’de kaldı.

OCAK 2020’DEN İTİBAREN 550 Lira OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere verilen aylık 500 liralık burs ve kredi tutarının ocakta 2020’den bu yana 550 liraya yükseltileceğini açıklamıştı. (Türkiye gazetesi)

Haber Videosu

: İşte KYK kredi borcu var olan üniversiteliler amaciyla düşünülen formül