Dünyanın en büyük karavanı Bodrum’da üretildi

Dünyanın en büyük karavanı Bodrum’da üretildi

Kategorisinde dünyanın en hatri sayilir büyüklükte karavanı olarak literatüre geçen mega karavan, Bodrum Ortakent-Yahşi semtindeki Proje Yapım Şirketi’nin hangarında gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrumspor takim Başkanı Rıza Karakaya ve çok sayıda çağrılı katıldı.

105 metre net kullanım alanına sahip

Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte karavanı 13.60 metre uzunluğundaki tek treyler üstüne inşa edildi. Karavan çift tarafından genişleyerek 105 metrekare net kullanım alanına ve 10 metre genişliğe ulaşabiliyor. tek tır çekicisi ile çekilen taşınan mega karavan, kategorisinde dünyanın en geniş kullanım alanına sahip karavan olma özelliğine sahip.

Yürüyen villa

Mega karavanda dört ayrı yatak odası, Amerikan mutfaklı hatri sayilir büyüklükte tek salon, yatak odası ve salonların dışında iki ayrı banyo ve iki tuvalet, tek çamaşır odası ve kiler yer alıyor. Mega karavanın mühim özelliklerinden birisi de ön bölümünde cam balkondan girilen 15 metrekare veranda inşa edildi. Yarım saatte açılıp kapanma özelliğine sahip mega karavanın sıcak su tertibatı ve 5 ayrı klima ile ısıtma ve soğutma üniteleri bulunuyor.

Yüzde 100 türk mali ve milli

Bulgar tek iş adamı tarafından Proje Yapım şirketine sipariş verilen ve kategorisinde dünyanın en hatri sayilir büyüklükte mega karavanı Türk mühendisler ve işçiler tarafından yüzde 100 türk mali imalat olması ile de dikkat çekiyor. vatan dışına ihraç edilecek mega karavan ile alakalı Avrupa, Arap Yarımadası ve ABD’den de çok hatri sayilir büyüklükte istek geldiği açıklandı.

“Bodrum amaciyla sağlık, eğitim ve turizm Emelli otomobiller üreteceğiz”

Daha evvel dünyanın en hatri sayilir büyüklükte ambulans otobüsünün açılışını yaptıklarını belirten Proje Yapım Şirketi Müdürü Gökhan Şen, “Şimdi burada tekrar kendisinin klasmanında dünyanın en hatri sayilir büyüklükte karavanının medya tanıtımını yapıyoruz. Bu seriler bunun benzeri gidecek. Bundan sonraki hedefimiz ise Bodrum için, Bodrum’da kullanılmak üzere dahada değişik, dahada kompakt eğitim olsun, sağlık olsun, turizm olsun bu istikamette otomobiller üretmeye ağırlık vereceğiz” dedi.

Avrupa, Arap Yarımadası ve ABD’den talepler arttı

Proje Yapım Şirketi Müdürü Gökhan Şen, dünyanın Bir hayli ülkesinden mega karavan ve ayrım versiyonları ile alakalı taleplerin geldiğini belirterek, “Bu karavan Türkiye’de Türk işçileri ile yapılmış segmentinde yeryüzünde tek ilktir. Treyler dorsesi üstüne 10 metre genişleyebilen, dört oda, tek salon, açıldığı vakit 105 metrekare olabilen bu karavan Türk otomobil sektörünün, türk mali oto üretmeyi düşündüğümüz şu günlerde muvaffak olduğu mühim tek konudur. Tamamiyle vatan dışına ihraç edilecek var olan bu araç evvel etapta Yunanistan ve Bulgaristan ülkelerine gidecek. Ama Arap Yarımadasından, Avrupa ve Amerika’ya civarindan çok geniş coğrafyada talepler var. Bu karavanın değişik versiyonları da bizden isteniyor. Mobil sağlık kurumu olarak, mobil kumanda merkezi olarak çeşitli versiyonları ile alakalı de talepler var. Bu mega karavan segmentinde dünyanın en büyüğü. Açıldığı vakit genişleme açısından dünyanın en hatri sayilir büyüklükte karavanıdır. dört oda tek salondan oluşmaktadır. İçerisinde iki hela ve banyo, iki kiler, 5 ayrı noktadan iklimlendirme sıcak su ve verandaya civarindan her şey düşünülmüştür. Umarız bunun çok dahada ileri noktalarında ülkemiz otomobil sektörüne tek lokomotif olur. Ülkemiz ihracında çok başarılı işler bu ve bu tip karavanlarla ayni ritimde devam eder” dedi.

“Bodrum’dan dünyaya duyurulması bizim amaciyla çok önemli”

Bodrum’un Yalnızca tek turizm destinasayonu olmadığını savunduklarını belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum’da başka işler de yapılmak zorunda. Her şeyi turizme bağlayamayız. Turizm çok duygulu tek bebek benzeri en minik tek olaydan etkilenen tek sektör vaziyetine geldi. Bodrum’dan ülkemiz ve dünyaya duyurulan bu işler çok mühim bizim için. bendeniz Gökhan Bey’in dahada evvel yaptığı otobüs projesinde de burada bulunmuştum. Bodrum’dan hiçbir arkadaşımın Bodrum’da bendeniz şunu üreteyim de dünyaya satayım dediğini duymamıştım. Bu tek ilk. elbet ki biz takriben 300 senelik ahşap yat imalatı sektörümüzü ayrı tutuyorum. Bu Zati bizim geleneğimizdir. Ama endüstri noktasında Bodrum’da tek ürünün bu şekilde düşünülerek, planlanarak ve tasarlanarak dünyaya satılması evvelki ambulans otobüs Suudi Arabistan’a gitmişti. Bu da satılmış Zati ve Bulgaristan’a gidiyor. benim düsünceme göre çok mühim tek atılım” dedi.

Konuşmaların derhal peşinden dünyanın en hatri sayilir büyüklükte mega karavanı Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve davetliler tarafından gezildi.

Bekir Tosun