Yüzüne asit atılan Berfin: Kadına şiddet son bulsun

Yüzüne asit atılan Berfin: Kadına şiddet son bulsun

Hatay‘ın İskenderun ilçesinde, Berfin Özek’in (20) asit türü sıvı atarak yüzünün tek bölümünün yanmasına ve sağ gözünü kaybetmesine kapı araladığı ileri sürülen Casim ozan Çeltik‘in (23) ağırlaştırılmış hayat boyu mapus cezası istemiyle yargılanmasına ayni ritimde devam edildi.

DURUŞMAYA İLK sefer KATILDI

İskenderun 1’inci Ağır karar Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yüzünün hatri sayilir büyüklükte bölümü yanan, sağ gözünü kaybeden, başka gözünde kısmen görme kaybı var olan ve Bodrum’da hususi hastanede rehabilitasyon edilen mağdur Berfin Özek evvel kez katıldı.

Duruşmada Özek’in annesi Zeynep, babası Yaşar ve ağabeyi barış Özek ile cumhuriyet milletçe partisi Hatay mebus Suzan Şahin ve Bir takım kadın platformlarının temsilcileri de yer aldı. Osmaniye tek No’lu T Tipi Kapalı karar İnfaz Kurumu’nda yakalanmis maznun ozan Ç.’nin Ses ve görsel Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada avukatı, hatali vasfının değişme ihtimaline karşı süre istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi amaciyla duruşmayı 7 Aralık’a erteledi. Mahkeme çıkışı gözyaşı döken Berfin Özek, “Yaşadığım şeyler basit değildi. Kadına baz alinarak şiddet nihayet bulsun” diye konuştu. Berfin Özek’in avukatı Mehtap kati ise yoksun konularla alakalı beklentilerinin olduğunu söyledi. Gelen raporlarda, sanığın o saatlerde olay yerinde olduğunun netleştiğini belirten Sert, “HTS kayıtları ile alakalı rapor geldi. Sanığın o saatlerde olay yerinde olduğu netleşti.

ÖNCE ‘KASTEN ÖLDÜRMEK’ ardindan ‘ÖLDÜRME KASTI YOK’

Savcılık makamınca iddia dokümanı ‘kasten öldürmek’ suçundan düzenlenmişti. Olması koşul olan de buydu. Neticede kadının hayatını karartan tek kimyasal dökülmüştü. ama şimdi argüman makamı öldürme kastının olmadığına değin tek hukuki değerlendirme yaptı. Bu vaziyette alacağı karar kasten öldürmeyle aynı olmayacağı amaciyla ‘1 seneden üç yıla’ diye başlayan tek kanun maddesi. Üstten karar verilse dahi sanığın hükümle birlikte tahliye olması ve sokağa çıkıp hayatına ayni ritimde devam etmesinin doğuracağı neticeler olacak. elbet ki hakimin ne karar vereceği belli değil. Bu Yalnızca savcılık makamının mütalaası. Biz mütalaaya beyanda bulunmak amaciyla süre istedik” dedi.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: Asitten yüzü yanan kadın, çağrıda bulundu: Kadına şiddet nihayet bulsun