İtalya’da köprülerin çökmesi altyapı sorunlarını gündeme getirdi

İtalya’da köprülerin çökmesi altyapı sorunlarını gündeme getirdi

İtalya’nın kuzeybatısındaki Ligurya kisminda iki vakit evvel şiddetli yağışların yollar açtığı toprak kayması neticesi tek viyadük çökmüştü. Olayın derhal peşinden İzah yapan İtalya Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Paola De Micheli, “Liguria’ya altyapı güvenliği amaciyla hususi tek tasarı sağlamak emeliyle elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Pazar bugünü yaşanan olay akıllara Cenova’daki köprü faciasını getirdi. Cenova kentinde, 14 Ağustos 2018’de Morandi otoban köprüsünün hatri sayilir büyüklükte tek bölümü çökmüştü. Köprüsü’nün üzerindeki 35 oto ve üç tır düşmüş, olayda 43 kişi hayatını kaybetmişti. Özel tek şirket tarafından işletilen köprünün çökmesinin derhal peşinden altyapının nasıl iyileştirileceği ile alakalı tek münakaşa başlamıştı.

Milan’daki Bocconi Üniversitesi’nde ulaştırma politikaları ve ekonomi profesörü var olan Oliviero Baccelli mevzu hakkinda yaptığı açıklamada, “İtalya’da takriben 43 bin otoban köprüsü var. Sorumluluk, halk ve hususi kurumlar, bölgeler, iller ve kasabalar arasında öylesine bölünmüş ki bin 600’den fazlasından kimin sorumlu olduğunu bilmiyoruz” dedi.
Sadece altyapının değil bölgenin de izlemesi gerektiğini belirten yer bilimci Antonello Fiore ise, “Yapısal açıdan en sağlam viyadük sizde olabilir. ama alana istikbal tek heyelan köprünün her şekilde parçalanmasına neden olur” dedi.

İtalyan hükümeti zayıf ekonomisi ve hatri sayilir büyüklükte borç yükü hasebiyle ulaştırma altyapısını modernize etmek çok fazla bütçe ayıramıyor. halk yatırımlarını sınırlandırmak için, ülkenin en hatri sayilir büyüklükte karayollarının birçoğu hususi şirketler tarafından işletiliyor. Altyapı mühendisleri ve planlama uzmanları, 1960’ların başında inşa edilen köprü ve yolların Daha önceki ve bugünkü şartlar amaciyla kullanışsız olduğu ile alakalı ikazlarda bulunmuştu.