Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı! İstanbul susuzluğa doğru yürüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı! İstanbul susuzluğa doğru yürüyor

İstanbul’da beklenen tehlikeye bu erken partisinin grup konuşmasında dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelen haberler hiç hayra alamet değil. üç ay benzeri tek vakit ardindan havalar bunun benzeri gitmesi vaziyetinde İstanbul susuzluğa doğru yürüyor” dedi. şehrin su kaynağı olarak en mühim barajlarından Alibeyköy Barajı’nda doluluk oranı ise yüzde 32’e civarindan düşerken, barajın havadan çekilen görüntüleri Vaziyetin vahametini alana koydu.

İstanbul genelinde geçen sene Kasım ayında barajların doluluk oranı yüzde 49,48 olurken, bu sene aynı tarihte yüzde 36,15’e civarindan düştü. özellikle beklenen güz yağmurlarının gelmemesi ve geçtiğimiz senelere oranla güz mevsimin kurak geçmesi barajlardaki düşüşün mühim sebepleri arasında yer aldı. Doluluk oranın yüzde 32.76’ya gerilediği Alibeyköy barajında, kuruyan zeminler ise havadan drone ile görüntülendi. Kurak taban alanının büyüklüğü ise Vaziyetin vahametini alana tek sefer dahada çıkardı. Alibeyköy barajında, kuruyan tabanda oto lastik izleri görülüyor. geçen sene aynı dönemle karşılaştırıldığında doluluk oranında yüzde 8’lik tek azalma var olan Alibeyköy Barajında dahada evvel baraj suları altında var olan alanlar şimdi ise kurumuş durumda. Baraj suyunun içindeki su kemerinin çevreninde kuruyan ve çatlayan toprakta teker izleri görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı

Konuyla alakalı tek İzah da bu erken Ankara’da partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Yaptıkları çalışmalar ile İstanbul’u suya kavuşturduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz susuz İstanbul’u suya kavuşturduk. Çöp dağlarını ortadan kaldırdık. Atık su noktasında en güç dönemde bütün her tarafı atık su noktasında temizliği yaptık ve pırıl pırıl vaziyete getirdik. Sakarya’dan İstanbul’a suyu taşıdık. Boğazın altından Anadolu yakasından Avrupa yakasına, Avrupa yakasından Anadolu yakasına suyu taşıdık. Bunları yapmamış olsaydık şuanda rastgele tek sıkıntıda İstanbul tekrar susuzluğu yaşardı. Ama şu anda yok. ama gelen haberler hiç hayra alamet değil. üç ay benzeri tek vakit ardindan havalar bunun benzeri gitmesi vaziyetinde İstanbul susuzluğa doğru yürüyor” izahını yaptı.

Barajların bu erken itibari ile doluluk seviyesi

Son 6 sene en düşük seviyesini gören, geçen sene Kasım ayı itibariyle doluluk oranı 49,89 olarak ölçülen Alibeyköy Barajı’nda bu sene aynı tarihte doluluk oranı yüzde 32,76’ya geriledi. İSKİ bilgilerine göre, İstanbul’daki barajların genel doluluk oranının 26 Kasım itibariyle yüzde 36,15 düzeyinde olduğu görüldü. İstanbul’daki barajların nihayet doluluk oranları ise Ömerli: 30.14, Sazlıdere:36.42, Büyükçekmece:37.50, Alibeyköy: 32.76, Terkos: 54.36, Darlık:41.76, Istrancalar: 34.75 şeklinde ölçüldü.
 

Serdar Ünal