Sabahat Akkiraz’ın Ankara konseri güvenlik gerekçesiyle valilik tarafından iptal edildi

Sabahat Akkiraz’ın Ankara konseri güvenlik gerekçesiyle valilik tarafından iptal edildi

Türk milletçe Müziği sanatçısı Sabahat Akkiraz‘ın 22 Eylül’de Ankara‘da Vedat Dalokay Parkı’nda vermesi tasarilanan konseri Ankara Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle iptal edildi. Twitter hesabından konserinin iptal edildiğini duyuran Akkiraz, “Çok kırıcı” dedi.

“KİMSE TÜRKÜLERİMİZİ SUSTURAMAZ”

Batıkent Kültür Festivali kapsamında Lâl Gazel, Ahu Sağlam, Metanu ve Sabahat Akkiraz katılımıyla gerçekleşecek konser güvenlik engeline takıldı. Konuyla alakalı yasamsal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yapan Sabahat Akkiraz, “Pazar bugünü Ankara Batıkent’te gerçekleştireceğimiz konserimiz Ankara Valiliği tarafından “güvenlik” gerekçesi ile yasaklandı. Başkent’te, ülkemizin göbeğinde bu yalan neden ile konser yasaklamak çok kırıcı. Suçumuz Türkü dile getirmek birilerine göre. Kimse türkülerimizi susturamaz” dedi.

SABAHAT AKKİRAZ KİMDİR?

Sabahat Akkiray (d. 6 Şubat 1955), Bilinen isimiyle Sabahat Akkiraz, Türk milletçe müziği sanatçısı, siyasetçi, milletvekili. 24.dönem TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ seçimleri’nde İstanbul 3. bölgeden cumhuriyet milletçe partisi mebus seçilmiştir.

Babası Sivas-Kangal, Annesi Malatya, Arguvanlıdır. Müzik eğitimine aile içinde başladı. Çocukluk yıllarında, ailesi ile birlikte Almanya’ya göç eden sanatçı, evvel ve ortada okulu bu ülkede bitirdi. dahada ardindan Türkiye’ye dönerek 1983 seneninde Şafak Söktü ismini taşıyan şuurlu manada evvel albümünü çıkardı. İlerleyen yıllar içinde Arif Sağ, Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu, Aşık Daimi, Feyzullah Çınar, Davut Sulari benzeri sanatçılarla çalıştı.

Çok orijinal onay edilen ses tonu ve fevkalade yeteneği , hayat üzerinde etnik müziğin en iyi tanınan isimlerinden biri olmasını sağladı. Bir hayli sefer memleket dışında konserlere katıldı, yabancı albümlerde çalışmaları ve derlemeleriyle yer aldı. batı müziğine verdiği ehemmiyeti konserlerine de yansıttı.