İran: ‘Suudi Arabistan İran petrol tankerini fidye için rehin tutuyor’

İran: ‘Suudi Arabistan İran petrol tankerini fidye için rehin tutuyor’

Suudi Arabistan iki Mayıs’ta “Happiness” isimli motoru arızalı ve denetimi kaybolmuş tek İran yakit tankerini 26 mürettebatı ile birlikte kurtardığını açıklamıştı. ama Suudi Arabistan’ın yakit tankerini Cidde’de onarım edilmesine karşın hergün 200 bin dolar bakım ücreti istediği amaciyla vermeyi reddettiği kaydedildi.
İran mebus Jelal Mirzavi Bir gün evvel yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan idaresi evvel iyi tek davranış göstererek arızalanan gemiyi onarım etti ve gemi mürettebatına yiyecek desteği yaptı. ama geçen ani çok hafta rastgele tek yardım ermeyi reddetti” dedi.

İran Parlamentosu ulusal Güvenlik ve Dış politika Komisyonu reis vekili Muhammed-Cevad Ceamali Nobandegani, Suudi hükümetinin yakit tankerini tutuklu olarak kullanmak amaciyla elinde tuttuğuna inandığını söyledi. Nobandengani, “Suudi Arabistan’ın İran yakit tankerini art iade etmeyi reddetmesi tek nevi tutuklu almadır. Suud Arabistan’ın Yemen’de aldıkları hasarın intikamını almak amaciyla öyle yaptığını sanıyorum. ama bu Alık ve çocukça oyun Riyad’ın zararıyla sonuçlanacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.