Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

Askerlik vazifesi amaciyla sigortalı işinden ayrılan vatandaşların askerde geçirdikleri vaktin tamamını veyahut belli tek bölümünü çalıştığı iş yerinden sigortalı olarak sayılması amaciyla askerlik borçlanması hesabının yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır? bay sigortalı çalışanlar askerlik borçlanması amaciyla ne yapmalı? İşte ayrıntılar…

ASKERLİK BORÇLANMASI NEDİR?

Erkek sigortalı çalışanların, askerlik görevini adina getirirken (muvazzaf askerlik dışında) sosyal güvenlik müessesesi primi ödenmeyen vakit amaciyla emeklilikte olabilitesi çok olmak üzere yükümlü tarafından yatırılan sigorta primi ödemesine askerlik borçlanması denmektedir.

Yasal mevzuatlar nezdinde, vatandaşların er veyahut erbaş olarak silah altında bulunmalar ile Yedek Subay Okulu’nda geçirdikleri süreleri askerlik borçlanmasına dahil olarak sayar. Askerlik borçlanma hesaplanma işlemlerinin yapılabilmesi amaciyla kişinin askerlik vazifesini adina getirmesi gerekmektedir. Bu görevi adina getirmeyen kişiler askerlik borçlanmasından yararlanamaz.

ASKERLİK BORÇLANMASI ne türlü HESAPLANIR?

Erkek sigortalı çalışanın askerlik vazifesinde geçirmiş oldukları zamanin tamamı veyahut tek bölümünü var primler esas alınacak şekilde kendileri tarafından için hergün kazançlarının (üst ve asagi sınırlar dahilinde) % 32’si üzerinden hesaplama işlemleri yapılıyor.

Askerlik borçlanması hesaplaması vatandaşın istek ettiği vakit itibariyle olabilitesi çok var olan prim esaslarına göre hesaplanır. Bu hesaplamalarda asagi ve üst sınırlar baz alınır. aynı zamanda bu hesaplamalar kişilerin yasamsal Sigortalar Kurumu’na müracaat yapmaları ile başlıyor. Görevli memurlar tarafından en kısa vakitte hesaplanarak istek sahibine bilgi veriliyor ve netice dijital ortama da aktarılıyor.

Bu sene amaciyla askerlik borçlanma hesaplamaları aşağıdaki benzeri yapılır;

-6 aylık askerlik borçlanması amaciyla 2019 seneninde ödenmesi koşul olan toplaminda miktar 3.897 Lira olarak hesaplanabilmektedir.

-1 aylık askerlik borçlanması amaciyla ödenmesi istek edilen toplaminda meblağ 3.897 Lira olarak hesaplanmaktadır.

-20 aylık askerlik borçlanması amaciyla 2019 seneninde ödenmesi koşul olan toplaminda meblağ 12.990 Lira olarak hesaplanmaktadır.

-12 aylık askerlik borçlanması amaciyla 2019 seneninde ödenmesi koşul olan toplaminda meblağ 7.794 Lira olarak hesaplanmaktadır.

Bu hesaplamalar askerlik borçlanması taban tutarları üzerinden yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.