29 yaşındaki el sanatları ustası pirince isim yazarak geçimini sağlıyor!

29 yaşındaki el sanatları ustası pirince isim yazarak geçimini sağlıyor!

Erzincan’da üniversite mezunu Hüseyin Tokdemir, ‘Pirinç’ tanesine ova yazmayı öğrenerek icra etmeye başladığı sanatıyla ahenk gösteren ücret kazanç elde ediyor. Türkiye’de pirinç üstüne ova yazan ve sayısı 10’u nihayet bulmayan el sanatları ustası yazdıkları pirinci su damlası, kalp benzeri objelerin dahil kismina yerleştirerek, satışa sunuyor.

Türkiye’de pirinç üstüne ova yazan sayılı kişiler arasında bulunan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Fen yazın Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı kismindan mezun var olan ve atanamayan 29 yaşında olan Hüseyin Tokdemir, hatri sayilir büyüklükte tek özveriyle pirinç tanelerinin üzerinde sanatını icra ederek ahenk gösteren ücret kazanç sağlıyor.

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

toy usta, oyun hamurunun üstüne koyduğu pirinç tanelerine tek nefeste yazdığı yazılarla dikkat çekiyor. Pirinç üstüne yazılan isimler tek vakit kuruduktan ardindan hususi kazançlan cam şişesinin dahil kismina bırakılarak, kurutulmuş gül, papatya ile gliserin doldurulduktan su damlası, kalp benzeri objelerin dahil kismina yerleştirerek rengarenk hediyelik kolyelere dönüştürüyor.

2016 seneninde mezun olduktan ardindan Erzurum’da hediyelik eşya dükkanı açan Hüseyin Tokdemir, üç senedir da Erzincan Belediyesi tarafından açılan mahalli Ticaret Fuarı’nda açtığı stantta çalışmalarını sürdürüyor. Tokdemir’in eserleri, vatandaşlar tarafından yoğun tek şekilde istek ediliyor.

‘BEREKET KOLYESİNİ İSME ÇEVİRDİK’

Pirince ova yazmanın Mevlana’dan günümüze geldiğini hatırladan Hüseyin Tokdemir, “Mevlevi kültürüdür. Mevlana tarafından pirincin üzerine, ‘Bismillahirrahmanirrahim’ yazılmıştır ve pirincin bolluk getirdiğine inanılır. Pirinç tanesi kolye, bolluk kolye olarak da bilinir. Biz bunu isme çevirdik. Arkalı önlü ad yazmaya başladık. İsimler, 35 yila civarindan kalıcı oluyor” dedi.

Bu sanatın Türkiye’de ki ustasının 10’u geçmediğini ve doğu Anadolu Bölgesindeki tek ustasının kendisi olduğunu belirten Tokdemir, yazılan İsimler netlikle silinme yapmıyor. Pirinçle birlikte hakikat kurutulmuş gül ve papatya bırakıyoruz.

“TEK NEFESTE PİRİNCİN ÜZERİNE YAZI YAZIYORUZ”

Sanatın yapılışından laf eden Tokdemir, “Bildiğimiz pilavlık pirinç tanelerini alıyoruz. Çocukların oyun oynadığı oyun hamurlarına pirinci sabitliyoruz. Derin nefes aldıktan ardindan tek nefeste pirincin üstüne ova yazıyoruz. Kuruduktan ardindan minik cam şişenin dahil kismina koyuyoruz. İçerisine tek de gül, papatya benzeri çiçekler koyuyoruz. Sıvı olarak da çoğu kişinin su olarak yanlış bildiği tek şey var. Su olsa pirinç şişer ve patlar. Sıvı olarak gliserin dolduruyoruz. Gliserin de pirincin şişmesini ve patlamasını önlüyor.” dedi.

BİR SONRAKİ HEDEFİ PİRİNCİN ÜZERİNE RESİM ÇİZMEK

Sanatına normal kolyeler üstüne ve ahşaba ova yazmayla başlayan ve dahada ardindan ise pirinç taneleri üstüne ad yazarak kendini geliştiren Tokdemir, bundan ardindan ki hedefinin ise pirinç üstüne porte çizmek olduğunu bunun içinde çalışmalara başladığını söyleyerek, tek sene içinde pirinç üstüne resim çizeceğini belirtti.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.