EİB’nin yeşil pasaportlu ihracatçı sayısı bini aştı

EİB’nin yeşil pasaportlu ihracatçı sayısı bini aştı

hayat genelinde 128 ülkeye vizesiz yolcu özgürlüğü sunan yeşil pasaport sahibi ihracatçı sayısı hızla artıyor. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) üyesi yeşil pasaport sahibi var olan ihracatçı sayısı 2019 senesi Mayıs sonu itibariyle bin 17 kişiye ulaştı.

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkelere gerçekleştirdikleri ihracatın toplaminda içinde yüzde 75’lik paya sahip olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi; Almanya, Irak, İtalya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, İran, İsrail, Mısır’ın yeşil pasaporta vize istemeyen ve ihracatta öne çıkan ülkeler olduğunu dile getirdi. İhracatçıların, 23 Mart 2017 tarihindeki Resmi Gazete’de çıkan düzen etme ile dışsatım rakamları dikkate alınarak yeşil pasaport alma hakkına kavuştuğunu anımsadan Eskinazi, “Ege İhracatçı Birlikleri, 2017 seneninde 568 ihracatçının yeşil pasaport sahibi olmasına aracılık ederken, 2018 seneninde bu sayıya 214 tertemiz ihracatçı eklendi. 2019 yılının 5 aylık döneminde ise 235 üyemiz yeşil pasaporta kavuştu” diye konuştu. senelik tek milyon dolar üzerinde dışsatım yapan firmaların yeşil pasaport hakkına sahip olduğunu belirten Eskinazi, dışsatım rakamına göre tek firmanın 5’e civarindan yeşil pasaport sahibi olabildiği bilgisini verdi.

EGE DEMİR VE DEMİRDIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ BAŞI ÇEKİYOR

Ege İhracatçı Birlikleri içindeki 12 ihracatçı birliği içinde en çok yeşil pasaport sahibi 221 kişiyle Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği oldu. Ege yeralti maden İhracatçıları Birliği üyesi 168 ihracatçı yeşil pasaport ile yolcu şansına sahip. 2019 seneninde 80. kuruluş sene dönümünü kutlayan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin yeşil pasaportlu ihracatçı sayısı ise 112 olarak kayıtlara geçti. Ege mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 87 yeşil pasaport ile dördüncü sırada yer aldı. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği üyesi 84 ihracatçı yeşil pasaport ayrıcalığından yararlanırken, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği 76 yeşil pasaport sahibi ihracatçıyı içerisinde bulunduruyor. tek milyar 50 milyon dolar dışsatım hedefiyle 2019 seneye giren Ege ıslak Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin yeşil pasaport sahibi ihracatçı sayısı 71. Ege Tekstil İhracatçıları Birliğinde ise 62 ihracatçı yeşil pasaport ile yolcu ediyor. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliğine aza 44 ihracatçı yeşil pasaport sahibi olurken, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinde ise 33 ihracatçı yeşil pasaport sahibi oldu. Ege ten ve ten Mamulleri İhracatçıları Birliğinde 32 ve Ege Tütün İhracatçıları Birliğinde 27 ihracatçı yeşil pasaport sahibi oldu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir