43 ilin geçiş noktası Kırıkkale’de trafik kilit!

43 ilin geçiş noktası Kırıkkale’de trafik kilit!

Ulaşımda 43 ilin geçiş noktasında bulunan ve ‘kilit kavşak’ olarak adlandırılan Kırıkkale’de, Ramazan Bayramı’nın arefe gününde de trafik yoğunluk yaşanıyor.

hergün 100 bin aracın geçtiği ‘kilit kavşak’da ara ara trafik durma noktasına geliyor. Trafik ekipleri hemide havadan ayni vakitte da karadan trafik denetimlerini sürdürüyor. güvenlik genel Müdürü Celal Uzunkaya da trafik denetimlerine katılarak, yetkililerden bilgi aldı.

Ramazan Bayramı dolayısıyla verilen 9 hergün tatili değerlendiren gurbetçiler, memleketlerine gitmek üzere arefe gününde de yollara akın etti. 43 ilin bağlantı noktasındaki ‘kilit kavşak’ta trafik yoğunluğu ayni ritimde devam ediyor. hergün takriben 100 bin aracın geçtiği Kırıkkale-Samsun karayolunda yaşanan yoğunluk hasebiyle ara ara trafik durma noktasına geliyor. İl güvenlik Müdürlüğüne bağlı trafik polisi ekipleri yoğunluk karşısında almış olduğu tedbirlerle hummalı tek şekilde çalışmalarını gece-gündüz hemide havadan ayni vakitte da karadan sürdürüyor.

Kırıkkale Bölge Trafik Denetleme Şubesi önündeki denetimlere katılan güvenlik genel Müdürü Celal Uzunkaya, İl güvenlik Müdürü Mahmut Çorumlu’dan trafik yoğunluğuyla alakalı bilgi aldı. dahada ardindan bayram yolcuğuna çıkan sürücülerle hasbihal etti. Uzunkaya, sürücülerin titiz izlemeleri ile alakalı ikazlarda bulundu. Araçlardaki çocuklara da trafik karnesi, al düdük, şapka, tişört armağan etti.

DENETİMLER KAZALARI AZALTTI

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Uzunkaya, “9 hergün tatil olmasına ve geniş vakte dağılmış olmasına karşın normal hergün trafiğin minimum iki katı Bir takım yerlerde üç katına çıkan tek araç yoğunluğu, saatlik ve hergün araç yoğunluğu olduğunu görüyoruz. iki vakit evvel Gerede, Merzifon ve Tosya üzerinde incelemeler de bulunmuştuk. Sayın bakanımız İstanbul Bolu arası, dünde Balıkesir Karacabey güzergahında denetlemelerde bulundu. bakanimiz Yardımcılarımız, zaptiye genel Komutanlığı, güvenlik genel Müdür Yardımcılarımız bütün illerimizin Valileri, güvenlik Müdürleri zaptiye Komutaları bayram süresince yoğunluklu tek şekilde yollarda sokaklarda” dedi.

yoldaki ölümlü ve yaralamalı kazaların rakamlarını da paylaşan Uzunkaya, “Bütün bunların tek bir emeli var; tek insanımızın dahi ölümünü engelleyecek tek katkı sağlayabilirsek bütün bu çekilen zahmetlere, yorgunluklara kıymet diye düşünüyoruz. tek insanın ölümü, tek alemin ölümü gibidir. Yolda izde şu iyi bayramın tadını kaçıracak ölümlerin, yaralanmaların, acıların olmaması amaciyla bütün gayretimiz bütün personelimizle birlikte bunları sağlama noktasında çaba göstermek. Gelen rakamlara baktığımız da bu bayram münasebetiyle evvel üç hergün vefat rakamları evvelki senelerin bayram günlerinde ki evvel üç günün rakamlarının yüzde 30-40’ı dahada altında. Bu oldukça memnuniyet veren tek durum” diye konuştu.

“Ölümlü kazalarda yüzde 30’un üzerinde yüzde 31 azalma var” diyen Uzunkaya, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Biz doğal hiçbir insanımız ölmesin istiyoruz. Ama Ne yazık ki bunu tek türlü sağlayamadık. her vakit diyoruz ki; hiç olmazsa bu bayram vefat olmasın. veyahut tek vakit dahi olsa trafik kazasında vefat haberini almayacağımız tek bugünü cemiyet olarak, millet olarak Muvaffak olabilir miyiz? Esasında istenirse başarılacağına inanıyoruz. Şundan da inanıyoruz. 2019’un evvel 5 aylık rakamlarına baktığımız da 2018’in evvel 5 ayına göre ölümlü kazalarda yüzde 30’un üzerinde yüzde 31 azalma var. Yaralanmalı kazalarda yüzde 13 civarında azalma var. Yaralı sayısında yüzde 14 azalma var. bütün kazalarda yüzde 13 azalma var. Ölü sayılarında da tek evvelki sene evvel 5 ayına göre yüzde 37 üzerinde tek azalma var.”

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir