Real Madrid Dünyanın En Değerli Kulübü Oldu

Real Madrid Dünyanın En Değerli Kulübü Oldu

Dünyanın önde gelen marka değerlendirme şirketlerinden Brand Finance’ın, ”Dünya Futbolunun En kıymetli İlk 50 takim Markası” çalışmasına göre, mevzubahis listeye girebilen 50 futbol kulübünün toplaminda marka değeri 22 milyar 781 milyon doları buldu, evvel 10’da bulunan kulüplerin marka değeri 13 milyar 229 milyon dolara ulaştı.

geçen seneki listede 2. sırada bulunan Real Madrid, tek milyar 573 milyon dolarlık marka değerini yüzde 17,4 artırarak tek milyar 846 milyon dolara yükseltti ve “dünyanın en kıymetli futbol kulübü” unvanını kazandı.

İki senedir evvel sırada bulunan Manchester United ise yüzde 12,9 kıymet kaybetti ve tek milyar 651 milyon dolarlık marka değeriyle ikinciliğe geriledi. Barcelona da tek milyar 563 milyon dolar ile üçüncü sıradaki yerini bu sene de kimseye bırakmadı.

İNGİLİZLER İLK 10’A DAMGA VURDU

En kıymetli 10 kulübün 6’sını İngiliz takımları oluşturdu. İlk 10’da iki İspanyol, birer Fransız ve Alman takımı yer aldı.

Listede dördüncü sırayı marka değerini tek milyar 473 milyon dolara çıkaran Bayern Munich alırken, Manchester City de tek milyar 407 milyon dolarlık markasıyla 5’inci sırayı korudu.

Öte istikametten Liverpool bu sene yüzde 11’lik kıymet artışı, tek milyar 336 milyon dolar marka değeri ile 6’ncı sırada kendini gösterirken, Chelsea tek milyar 85 milyon dolara düşen marka değeriyle 7’nci sırada kaldı.

Bu kulüpleri 8’inci sırada tek milyar 25 milyon dolarlık marka değeri ile Paris Saint-Germain, 9’uncu sırada 993 milyon dolarla Arsenal, 10’uncu sırada da 850 milyon dolar ile Tottenham Hotspur izledi.

EN BÜYÜK DEĞER ARTIŞI SEVİLLA’NIN

Listedeki 50 futbol takimi arasında marka değerini en çok artıran kulüp, yüzde 37,9’luk yükselişle Sevilla olurken, kulübün marka değeri 175 milyon dolara yükseldi.

Bu sene listeye 28’inci sıradan Wolverhampton Wanderers, 36’ncı sıradan Olympique De Marseille, 40’ıncı sıradan SL Benfica, 48’inci sıradan Valencia, 50’inci sıradan Köln tertemiz girdi.

KULÜPLER yasamsal MEDYA İLE BÜYÜYOR

Listeye Çin ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ benzeri ülkelerin de katılması ile gittikçe büyüyen futbol endüstrisi elde edilen finansal başarılar ile öne çıkarken, Premier League maçlarının yayın hasılatı 3,2 milyar euroya, La Liga maçlarının yayın hasılatı da 1,5 milyar euroya erişti.

Bunun yanı sıra kulüpler değişik coğrafyalarda da sadık taraftarlar yaratarak ticari mahsul hasılatlarını arttırırken Real Madrid’in toplaminda 750 milyon avro hasılatının 376 milyon eurosu ticari ürünlerden elde edildi.

Kulüpler yasamsal medya kanallarını da faal biçimde kullanıyor. Örneğin Real Madrid’in ve Barcelona’nın 200 milyon, Manchester United’in 120 milyon, Bayern Munich’in 80 milyon yasamsal medya takipçisi bulunuyor.

“TÜRK KULÜPLER SPONSORLUK ile alakalı ANALİTİK ÇALIŞMALI”

Brand Finance’in 2016’da yaptığı araştırmada, Türk futbolunun en kıymetli markası 116 milyon dolar ile 39’uncu sıradan listeye giren Galatasaray olmuş, bunu 95 milyon dolar ile 45’inci sırada Fenerbahçe izlemişti.

ama 2017, 2018 ve 2019 araştırmalarında hiçbir Türk futbol takimi 104 milyon dolarlık marka değeri ile kapanan listede kendine yer bulamadı.

bilgilerine erişilebilen dört futbol kulübüne bakıldığında, Beşiktaş’ın 103 milyon dolar marka değerine sahip olduğu görülürken, bu takimi 86 milyon dolarlık marka değeri ile Fenerbahçe, 59 milyon dolarlık marka değeri ile Galatasaray, 24 milyon dolarlık marka değeri ile de Trabzonspor izledi.

TÜRK FUTBOLU YETERİNCE DEĞER YARATMIYOR

Brand Finance ülkemiz Direktörü Muhterem İlgüner, hatri sayilir büyüklükte asagi ve üst yapı yatırımlarına karşın Türk futbolunun yeteri civarindan kıymet yaratamadığını, yapılan yatırımların art dönüşünün memleket refah ve itibarına katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti.

Futbol kulüplerinin de başarılı markalar benzeri yönetilmesi seklinde kıymet yaratabileceklerini belirten İlgüner, bunun amaciyla başta Futbol Federasyonu olmak üzere kulüplerin değere istikamet veren unsurları belirleyip ona göre stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir