‘Dijital Teknoloji Geliştiriciler’ projesi başlatıldı

‘Dijital Teknoloji Geliştiriciler’ projesi başlatıldı

Dijital yatırımlarla ekonomisini geliştirmiş ülkelerle rekabet edebilmek anne unsurlardan biri olarak onay edilen ve dijital zekalar olarak adlandıran yetişmiş kabiliyet gücüne destek olabilmek emeliyle ülkemiz Bilişim Vakfı (TBV) ve yazılım şirketi SAS işbirliği yaptı. İşbirliği  kapsamında, “Türkiye dijital zekasıyla kalkınacak” sloganıyla “Dijital Teknoloji Geliştiriciler” projesi başlatıldı.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, “SAS ile 2023 seneye dek,  Veri Bilimi, Yazılım Programı Geliştirme, Bulut Bilişim ve toy Yetenekler anne başlıkları altında dijital teknoloji geliştirecek yeteneklerin yetiştirilmesi vizyonuyla gerçekleştirmeyi planladığımız projelerle dijital dönüşümün hayatımıza katacağı tertemiz işlere hazırlanılmasını destekleyeceğiz” dedi.

2023’E civarindan 50 BİN VERİ BİLİMCİ, 100 BİN DİJİTAL GENÇ YETENEK

TBV liderliğinde yürütülecek proje kapsamında, 2023’e civarindan sürecek 5 senelik tek dönemde üniversite düzeyinde 50 bini aşkın gence veri bilimi alanında hemide online ayni vakitte da fiziki eğitimlerle ulaşılması hedefleniyor. ortada ve lise düzeyinde ise 100 bin gence eğitici eğitimleri ile katkı sağlanması planlanıyor.

Türkiye’de 22 senedir etkinlik gösterdiklerini belirten SAS’ın ülkemiz ve ortada Asya Bölgelerinden sorumlu genel Müdürü Tayfun Topkoç, “Türkiye’nin dahada refah tek memleket haline gelmesi ve rekabette öne çıkması amaciyla şimdinin ve geleceğin ihtiyacı olan, teknolojinin gelişimi ile alana çıkan tertemiz iş alanlarında yetişmiş insan açığının tek vakit evvel kapatılması gerektiğine inanıyoruz” dedi. Tayfun Topkoç, evvela Boğaziçi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle SAS’ın geliştirdiği hususi müfredat ile amfilerde eğitimler vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

“İlk sene 1000 veri bilimci yetiştirmeyi hedefliyoruz. Projenin 2. fazında, dahada çok kişinin bu eğitimlerden faydalanabilmesi amaciyla uzunca yıllardır ABD’de binlerce kişiye ulaşan online eğitim programını Türkiye’de de erişime açmayı planlıyoruz. İstanbul’da kaptan olarak başlayan projeyi Anadolu’daki sehirlere de taşımak üzere 7 alanda önde gelenüniversiteleri projeye dahil etmek, 7 alanda çok sayıda toy yeteneğe erişmek istiyoruz. Projenin üçüncü aşamasında ise lise ve ortada eğitim kurumlarını hedefleyecek ve buradaki gençlerimizin veri bilimcisi başta olmak üzere, geleceğin meslekleri ile alakalı bilgilendirerek, yazılım alanında giriş seviyesi taşıyan hususi eğitimler verebilmek yerine eğitici eğitimlerini devreye almayı planlıyoruz.”

YAPAY ZEKA 37 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

Toplantıya katılan Boğaziçi Üniversitesi Analitik ve İçgörü Araştırma Merkezi (AIM) Direktörü Hüseyin Sami Karaca ise veri analitiği ile alakalı en hatri sayilir büyüklükte ihtiyaçların başında bu alanda yetkin yetişmiş insan gücü geldiğine dikkat çekti.

Sabancı Üniversitesi Davranış Analitiği ve Görselleştirme Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Burçin Bozkaya da üniversite olarak Türkiye’nin dünyadaki teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmesi ve geleceğin suni zeka metot ve uygulamalarını hemide üreten ayni vakitte da etkin kullanan veri bilimci tek nesli yetiştirebilmesi amaciyla değişik seviyelerde çeşitli eğitim ve araştırma programları başlattıklarını söyledi.

Toplantıda verilen bilgiye göre hayat çapındaki suni zeka gelirinin 2025 seneye civarindan 36.8 milyar dolara çıkması, nesnelerin interneti cihazlarının oluşturduğu pazarın bu sene 26.7 milyar dolara, 2025 seneninde ise 75.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir