Bakan Kurum: Binanın betonunda deniz kumu ve deniz kabukları tespit edildi

Bakan Kurum: Binanın betonunda deniz kumu ve deniz kabukları tespit edildi

İçişleri Bakanı Süleyman asil ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal’da çöken yapı ile alakalı nihayet vaziyeti medya mensuplarıyla paylaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 74 saat geçtiğini söyleyerek, “Şu anne civarindan 32 vatandaşımızı çıkardık. 14’ü sağ olarak Ne yazık ki 18 vatandaşımız hayatını kaybetti. Az evvel tek vatandaşımıza ulaştık. büyük olasılık onu da yarım saat içinde çıkarırız. büyük olasılık yaşamıyor. Adli tahkikat olayla alakalı ayni ritimde devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları aynı titizlikle ayni ritimde devam ediyor. Çalışmalar ayni ritimde devam ediyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat kuruluş ise binanın olduğu alanın resimlerini göstererek, “Bölge adliye mahkememizin yakınında, 12 580 numaralı adamızda bulunan alanda 8 yapı mevcut. Bu adamızda 131 bağımsız bölüm var. Binada ise 14 ev üç adet ticari ünitemiz var. Mevcutta bayındır tasarınına göre 8390 metrekare olması gerekirken fiili inşaat alanı çok dahada üzerinde. Şuan bu alanda yıkılan binanın çevreninde bulunan on adet binayı güvenlik gerekçesiyle boşalttık. Yıkılan binamızı inceleyecek olursak, bu binamız taban altı beş kat ruhsatlı ama projesi taban artı yedi kat olarak yapılmış. Kullanılan beton numunesi C3-C10 arasında beton kalitesi çıkıyor. Binanın tekrar yapımı vaziyetinde beton kalitesinin C30 olması gerekiyor. Beton sınıfını incelediğimizde deniz kumu ve deniz kabukları olduğunu gördük. Çekme dayanıklılığı oldukça düşük. Yanında boşaltılan yapı ise ruhsatı üç kat. ama on katlı. Riskli yapı vaziyetinin saptamaya başladık. Yıkılan binanın yanındaki on binayı kısa müddette tespit etmiş olacağız. alanda ne civarindan riskli yapı var ise, bakanlığımız bunu fiyatsız olarak yapacak. Bunu hızlı tek şekilde yapacağız. Riskli binaların tespitinin yapılmasıyla kentsel dönüşüm mananında yapılması koşul olan projeyi de hep birlikte yapacağız. Artık bunun benzeri tek olayda tertemiz tek canlı yayınla vatandaşımızın karşısına ne bendeniz ne de benden ardindan istikbal bakanlar çıkmasın. Başka ocaklara ateş düşmesin. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini hepimizin bilmesi gerekiyor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman asil yıkıntı altında kaç kişi kaldığına değin suale ise, “Sayı vermiyoruz. Binaya konuklar gelmiş olduğunu düşünürsek, asagi tarafta da dükkan var. Bu binada olduklarını düşünüp de binada olmadıklarını öğrendiğimiz kişiler oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir