Köpek Saldırılarıyla İlgili Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi’den Uyarı: Saldırılar Artabilir

Köpek Saldırılarıyla İlgili Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi’den Uyarı: Saldırılar Artabilir

yol hayvanlarının savunması ve doğal ortamlarına bırakılmasına ait yasal düzen etmelerin acilen yapılması gerektiğini belirten Tanrıverdi, belediyeler içindeki var barınakların yoksun olduğunu ve sistematik yapıya sahip olmadıklarını söyledi.

“SALDIRILAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE ayni ritimde devam EDEBİLİR”

Cumhuriyet’te bulunan habere göre, Kayseri’de geçtiğimiz hafta köpek saldırısı neticesi tek gencin hayatını yitirmesiyle gündeme gelen köpek saldırılarını değerlendiren Tanrıverdi, “Belediyelerdeki baytar hekimlerimiz, bu hayvanları 3-4 vakit konuk ettikten ardindan tekrar hayvanları aldıkları ortama salma zorunluluğundan dolayı hücum olayları artıyor. Bunların önlemleri alınmadığı halde bu saldırılar yoğun tek şekilde ayni ritimde devam edebilir” dedi.

BARINAK ŞARTI

Tanrıverdi’nin işaret ettiği kanunda, “Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten ardindan evvela alındıkları ortama bırakılmaları esastır” maddesi bulunuyor.

aciliyetli yapılması gerekenlere ait ise Tanrıverdi, “5199 sayılı Yasada düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Yaralı, hamile, hasta kisi ve sakat var olan hayvanların, kanun ile yasaklanan ve tehlike istek eden pitbull benzeri ırkların doğal ortamlarının mevcudiyetini savunmak şartıyla belediyeler tarafından tek barınakta tutulmaları acilen gerekmekte. Yoksa bunun önlemini hiçbir şekilde alamayız” diye konuştu.

SORUMLU BELEDİYELER

Hayvanların hayat Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık da yaşanan sorunların temelinde belediyelerin yanlış uygulamalarının olduğunu söyledi. Çıtırık, “Bugün sokaklarda kontrolsüz olarak çoğalan hayvan sayısının anne nedeni belediyelerdir. 2004 seneninde dünyaya misal tek kanun çıkartıldı. Artık zehirle hayvanlar öldürülemiyor ama belediyeler koşul olan kısırlaştırma işlemlerini yapmadılar. Göstermelik uygulamalarda bulundular” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir