“Google gazetecileri dönemi başladı” | SEO haberciliği nedir?

“Google gazetecileri dönemi başladı” | SEO haberciliği nedir?

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Ege Üniversitesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nden iki öğretim üyesi Google’ın habere bakışı nasıl değiştirdiğini araştırdı. Araştırmacılar SEO editörlüğü tanımını değişik medya kuruluşlarında bu görevi üstlenenlere sordu. Ayrı olarak iki bölümden oluşan bu araştırma, insanların Yalnızca satın almak amaciyla değil, havadis okumak amaciyla de Google’a başvurduğunu alana koydu.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şadiye Deniz ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yasamsal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Korap Özel, gazetecilikte arama motoru optimizasyonunu mevzu alan iki ayrı araştırma gerçekleştirdi.

Çalışmayı, Türkiye’de web siteleri en çok ziyaret edilen ulusal gazetelerin SEO editörleriyle birlikte hazırladıklarını laf eden Doç. Dr. Şadiye Deniz, “Araştırmalar, insanların Google’da tek şey aradıklarında Yalnızca evvel sayfaya baktıklarını alana koyuyor. İkinci sayfaya ise bazı vakit tıklıyorlar. İlk sayfanın evvel sıralarında olmak ise hatri sayilir büyüklükte avantaj. Online satış yapan şirketler başta olmak üzere mahsul ve hizmetlerini tanıtmak istek eden Bir hayli kuruluş ve kuruluş amaciyla artık Google’da olmak yetmiyor, evvel sayfada olmak gerekiyor. durum bunun benzeri olunca gazetecilik pratikleri de tabiki bundan etkileniyor. medya mensupları amaciyla de haberlerini evvel sayfada göstermek önemli. Bu da SEO editörlüğü (arama motoru optimizasyonu editörlüğü) olarak tanımlayabileceğimiz tertemiz tek gazetecilik etkinlik alanı yaratıyor” diye konuştu.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şadiye Deniz (solda )ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yasamsal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Korap Özel (sağda)

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şadiye Deniz (solda )ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi yasamsal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Korap Özel (sağda)

SEO gazeteciliği nedir, SEO editörleri medya mensubu mi? Haberi evvel sıraya çıkarmak amaciyla kullandıkları SEO taktikleri neler? Bu işin gazeteciliğe katkısı nedir? benzeri suallere cevap aradıklarını aktaran Doç. Dr. Elif Korap Özel ise, “Türkiye’de SEO birimi kuran gazetelerin listesini oluşturduk ve ne civarindan yaygın tek etkinlik alanı olduğunu gördük” dedi.

Haber tüketim alışkanlıklarının değiştiğini ve bu değişimin havadis imalat pratiklerini de değişime zorladığını belirten Dr. Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında SEO Yalnızca gazetecilikte kullanılan tek Strateji değil. Online alışveriş sitelerinden gazetelere civarindan artık Bir hayli şirket SEO uzmanı ile çalışıyor. Zira iyi tek SEO uzmanı ile organik tek şekilde, Başka bir deyişle Google’a kazanç ödemeden evvel sayfada yer almak mümkün. Türkiye’de gazetecilikte arama motoru optimizasyonu Yalnızca Google amaciyla yapılıyor, çünkü web kullanıcılarının en çok kullandığı arama motoru Google. bu yüzden başka arama motorlarına baz alinarak tek çalışma şu vakit amaciyla yapılmıyor.”

Gazetelerin sadık okurları dışında ve dahada kalabalık var olan tek grubun havadis okumak amaciyla tespit edecek tek gazetenin web sitesini ziyaret etmek adina aradığı konuyu Google’a sorduğunu aktaran Dr. Özel, şu verileri verdi: “Araştırmayı yaparken görüştüğümüz kıymetli tek medya mensubu şöyle söylemişti: ‘Spor ayakkabı almak istediğinizde, Google’a aklınızdaki markayı yazıp arattığınızda hangi siteler en üstte çıkıyorsa, onların SEO’su en başarılı demektir. Aynı şeyi bu erken havadis siteleri de uygulamak zorunda kalıyor. Zira bu erken internette yazdığımız/okuduğumuz/izlediğimiz/sunduğumuz içerikler tek nevi spor ayakkabısı konumunda.’ Okur artık haberi de Google’a soruyor. O nedenle haberinizi Google’da gösterebilmeniz önemli. Bir hayli kullanıcı Google arama motoruna “haber”, “son dakika”, “patlama” vb. anahtar kelimeleri yazıp karşısına çıkan evvel sayfadaki havadis linklerinden tek tanesini tıklıyor. bu yüzden havadis siteleri ve medya mensupları amaciyla o evvel sayfada gösterilmek önemli. tabiki evvel sayfada görünür olduktan ardindan seçenek edilmede havadis başlığının alaka cazip ve diğerlerinden değişik olması benzeri başka faktörler de devreye giriyor.”

Diğer istikametten bu tertemiz gazetecilik pratiğinin mesleğe katkısı civarindan menfi sonuçlarının da ele alınmasının gerekliliğine işaret eden Dr. Deniz; şunları kaydetti. “Araştırmaya katılan tek gazetecinin dediği benzeri SEO, sektörde tek Google gazeteciliği pratiği yarattı, bu çok iyi tek şey değil. Ama başka istikametten Google’da önde olmak da önemli. SEO haberciliği, gazetecilik amaciyla Sanki tek necessary evil (gerekli kötü). SEO gazeteciliği dijital çağda var olmak amaciyla mühim ama gazetecilikten götürdükleri de var. Bu tür konulari gazetecilerin ve gazetecilik akademisyenlerinin dikkatine sunarak, dijitalleşmenin gazeteciliği nasıl değiştirdiğini alana koymak istedik. tertemiz gazetecilik pratiklerini anlamayı, gazeteciliğin geleceğine ait de tek düşünce vermesi açısından mühim görüyoruz.”

SEO HABERCİLİĞİ NEDİR?

Yayınlanan araştırmada Türkiye’deki ulusal gazetelerde görevli var olan SEO editörlerine yaptıkları işi nasıl tanımladıkları suali yöneltildi. yanıtlar aşağıdaki gibi;

Utku Can Yalçın, SEO editörünü, “Arama motorları üzerinde en çok aratılan kelimeleri anahtar kelime olarak belirleyip, bu anahtar kelimeleri imla akışı içinde kullanarak içerik üreten kişi” olarak tanımlamaktadır. Cem Koncu, haberleri Google’a optimize etmeyi SEO editörlüğü olarak tanımlamakta ve bunu da insanların arama motorunda aradığı/arayacağı mevzunun yanıtına ait içerik oluşturarak yaptıklarını belirtmektedir. Nuri Topçugil’e göre ise SEO editörü; “trendleri izleyerek tespit ettiği konularla alakalı olarak arama motorlarına ahenk gösteren içerik üreten kişidir.” Funda Korkmaz, ‘Gazetecilikte SEO’yu nasıl tanımlarsınız’ sualine şöyle cevap vermiştir: “SEO editörleri, vatandaşın ne okuduğunun en iyi analizini yapan editörlerdir. ananesel yapıda belli tek süre okuyucuya kulak tıkama var. Bu noktada SEO editörlerinin köprü görevinde olduğunu düşünüyorum.”

Görüşülen gazetecilerden Ersel Yıldırım ise SEO editörlüğüne tertemiz tek ad önermektedir: “SEO’luğa tek ad verseydim, isimi empati editörlüğü olurdu. Başında heyecan var, nihayetinde enformasyon / bilgi var. SEO, insanların heyecan ettiği suale değin havadis yazan kişidir.” Yıldırım da, basılı gazetelerde ananesel olarak ekonomi, politika, magazin, spor benzeri alan editörleri bulunduğuna dikkat çekerek, SEO editörlüğünün de tertemiz tek tür alan editörlüğü olduğunu vurgulamaktadır. SEO editörü tespit edecek tek disiplinde uzmanlaşmamakta, o vakit okurlar en çok hangi konuyu heyecan ediyorsa ekonomi, spor, magazin benzeri kategorilere ayırmadan o konuyu haberleştirmektedir. Selahattin İmamoğlu da SEO editörünü, “Bir konuda neler heyecan edilir ve nasıl heyecan edilir, okurlar tek suali arama motoruna nasıl sorar sorularının cevaplarına göre havadis üreten kişi” olarak ifade etmektedir. Türkiye’deki evvel SEO birimini 2013’te Milliyet’te kuran Selahattin İmamoğlu, mühim tek ayrıma dikkat çekerek dijital pazarlama yapan firmalara hizmet veren SEO uzmanları ile tek yayın kuruluşunda SEO editörü olarak çalışan gazetecinin tanımlanması arasında kati tek ayrım yapılması gerektiğinin altını çizmekte ve SEO’yu şöyle tanımlamaktadır: “Öncelikle SEO editörünün yapması koşul olan evvel şey haberdir. İkinci aşamada okur olarak düşün bakalım, sen neyi heyecan ediyorsun ve hangi suallerle bunu soracaksın. bunun için cevap verebilmesi gerekiyor. En güç bölümü aslında bu. Bu olayı editörler arasında çözemediğimiz amaciyla ekstra birimlere gereksinim duyuldu.”

Araştırmacıların “Google Gazeteciliği: Dijital Çağda tek ‘Gerekli Kötü’ Olarak SEO Haberleri ve Haberin Tık Uğruna Deformasyonu” başlıklı araştırmasına Connectist ve “Google Gazeteciliği mi Empati Editörlüğü mü? Gazetecilikte SEO Editörlüğü ve Dönüşen Gazetecilik Pratikleri Üzerine tek Araştırma”sının tam metnine Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dergisi’nin web sitelerinden erişmek mümkün.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir