Üst Mahkeme, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’e Verilen Hapis Cezalarını Onadı

Üst Mahkeme, Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’e Verilen Hapis Cezalarını Onadı

HDP Daha önceki Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder ile alakalı ‘silahlı pkk terör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında verilen mapus cezaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci karar Dairesi tarafından onandı.

Sırrı Süreyya Önder ve Selahattin Demirtaş

AVUKATLARI İTİRAZ ETMİŞTİ

İstanbul 26. Ağır karar Mahkemesi’nce Halkların Demokratik Partisi (HDP) Daha önceki Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş ‘silahlı pkk terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan dört sene 8 ay, HDP Daha önceki Ankara mebus Sırrı Süreyya Önder ise üç sene 6 ay mapus cezasına çarptırılmıştı. Önder ve Demirtaş’ın, bukarara itiraz etmişti.

ÜST MAHKEME CEZALARI ONADI

İtiraz üstüne dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci karar Dairesi, Demirtaş ve Önder ile alakalı verilen cezaları onadı. Bu kararla iki ad ile alakalı verilen cezalar kesinleşmiş oldu.

AİHM, “SERBEST BIRAKILSIN” KARARI VERMİŞTİ

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5/3 ve 18’nci maddesine atıf yaparak, 20 Kasım’da, HDP Daha önceki Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiği istikametinde karar vermişti.

Bunun üstüne Demirtaş’ın avukatları Ankara 19’ucu Ağır karar Mahkemesi’ne arzuhal vererek tahliye isteginde bulundu. takriben tek hafta hak Bakanlığı’ndan AİHM kararının çevirisini istek eden mahkeme, kararını açıkladı. bunun için göre; Demirtaş’ın tahliye talebi, ‘kuvvetli hatali şüphesinin varlığını gösteren somut kanıtlar olması’, ‘sanığın savunmasını tamamlamamış olması’, ‘adli denetim hükümlerinin yoksun olacağı’ ve “ihlal kararı veren AİHM 2’nci Dairesi’nin kararının nihayet nitelikte olmadığı’ gerekçeleriyle yerinde görülmedi. Ayrıca, sanığın tutukluluk halinin devamı amaciyla ‘kuvvetli hatali şüphesinin varlığını gösteren somut kanıtlar olması’ gerekçesinin, AİHM tarafından da onay edildiği vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir