Kızıl Göğün Altında ve Eksen okurlarla buluşuyor

Kızıl Göğün Altında ve Eksen okurlarla buluşuyor

Robert Charles Wilson’ın, milenyum sonrası bilim kurgu edebiyatının en hatri sayilir büyüklükte eserlerinden biri olarak onay edilen ödüllü yapıtı Dönüş ile Mark Sullivan’ın İkinci hayat Savaşı’nı mevzu edinen Kızıl Göğün Altında romanı İthaki Yayınları etiketiyle 7 Aralık’ta okurlarıyla buluşuyor. 

İkinci hayat Savaşı’nın saklı kahramanlarından birinin hakikat hayat hikâyesinden esinlenen Kızıl Göğün Altında, tarihin en karanlık zamanlarından birinde yaşayan toy Pino’nun muhteşem cesaretinin ve direnişini mevzu ediniyor.

Kitabın çekimleri hali hazırda süre gelen film uyarlamasında Pino rolünü Tom Holland canlandıracak.

KIZIL GÖĞÜN ALTINDA ROMANININ KONUSU

Pino Lella, Nazilerin savaşında hiçbir şekilde yer almak istemiyordu. Sıradan tek hayat süre gelen sıradan tek gençti ve ilgilendikleri müzik, aş ve kızlardan ibaretti. ama bu toy İtalyanın masumluk dolu günleri bitmek üzereydi. Milano’daki hanesi Müttefikler’in bombalarıyla yerle tek edilen Pino, Yahudilerin şehirden kaçmalarına yardım eden saklı tek topluluğa katılıp kendisinden altı ıslak hatri sayilir büyüklükte Anna’ya âşık olunca hayatı tek dahada eskisi benzeri olmayacaktı.

Pino’dan Alman saflarına asker olarak katılmasını istek eden serisinin niyetiyse onu muharebeden ırak tutmak ve korumaktı. ama Pino yaralandıktan ardindan dahada on sekiz yaşındayken Adolf Hitler’in İtalya’daki sol kolu, Nazi Almanyası’nın en esrarlı ve kuvvetli komutanlarından General Hans Leyers’in kişisel sürücüsü olarak işe alınacaktı.

Pino bu sayede Alman Üst Komutasının dahil kismina sızarak Müttefikler amaciyla ajanlık yaparken aynı zamanda savaşın ve Nazilerin getirdiği dehşete göğüs germek zorunda kalacaktı. Göremediğimiz bütün Işıklar ile Bülbül benzeri romanları ve Schindler’in Listesi ile Piyanist benzeri filmleri sevenler amaciyla Kızıl Göğün Altında kaçırılmaması gereken, sarsıcı tek İkinci hayat Savaşı öyküsü.

DÖNÜŞ ÜÇLEMESİ ayni ritimde devam EDİYOR

Robert Charles Wilson’ın, milenyum sonrası bilim kurgu edebiyatının en hatri sayilir büyüklükte eserlerinden biri olarak onay edilen ödüllü yapıtı Dönüş’ün ayni ritimde devam kitabı Eksen ile “Dönüş Üçlemesi” ayni ritimde devam ediyor.

EKSEN KİTABININ KONUSU

Eksen, Varsayımsallar’ın insan hayatını destek vermek amaciyla yarattığı, Kemer’in ötesindeki tertemiz yeryüzünde geçiyor. Bu dünyadaki Ekvatorya ismi verilen kıtada yurttaslar kolonileşmiş ve tertemiz topluluklar oluşmuştur. Lise Adams ise on sene evvel ortadan kaybolan ve Marslılarla ilişkisi olduğunu düşündüğü babasının gizemini çözmek amaciyla Ekvatorya’ya gelir. Turk Findley ise Daha önceki tek denizcidir ve Ekvatorya’ya tertemiz tek hayat kurmak amaciyla gelmiştir.

Yeni yeryüzünde yaşanan tek kül yağmuru sonrası Turk ve Lise tek araya geldiğinde işler garipleşmeye başlar. Bu kül yağmuruyla Varsayımsallar’ın nasıl tek alakası vardır? Lise ile Turk karşılaştıkları gizemleri çözmeye çalışırken Dördüncüler’i ve Marslıları avlayan hususi tek gruptan da kurtulmaya çalışırlar. bütün bunlar olurken, bu misafirperver tertemiz seyyare gittikçe yabancılaşır. Bilinmez tek gücün yarattığı bu hayat ne civarindan güvenlidir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.