Japonlar Sinop’ta kurulacak nükleer santralden çekiliyor iddiası

Japonlar Sinop’ta kurulacak nükleer santralden çekiliyor iddiası

Japonya’nın Sinop’ta  Japon – Fransız ortaklığıyla inşa edilmesi tasarilanan Türkiye’nin 2. nükleer santrali projesinden çekildiği ileri sürüldü. Japon Nikkei gazetesi, Japonya’nın  Türkiye’de nükleer enerji santralı kurma projesinden vazgeçmeye hazırlandığını bildirdi. Japonya’nın liderliğinde halk ve hususi müesseselerin oluşturduğu tek konsorsiyum tarafından üstlenilen projenin maliyetinin evvel tahminlerin iki katına çıkarak takriben 5 trilyon yene, (44 milyar dolar) yükseldiği bildirildi. Bu durum, projenin birincil müteahhidi var olan Mitsubishi Heavy Industries limited sirketi ve başka ortaklarının projeyi sürdürmesini güçleştiriyor.

TL’DEKİ DEĞER KAYBI ETKİLEDİ

Nikkei, maliyet artışının esas nedenlerinin 2011 seneninde Japonya’daki Fukushima Daichi nükleer santralinde alana gelen nükleer kazanın derhal peşinden dahada çok standartlarda güvenlik önlemleri mecburiyeti ve Türk Lirası’nda yaşanan kıymet kaybı olduğunu yazdı. Proje, Japonya’nın altyapı ihracı alanında model gördüğü tek girişim olarak görülüyordu.

2013’TE İMZALANMIŞTI

Türkiye ile Mitsubishi Heavy liderliğindeki konsorsiyum Sinop’ta dört nükleer reaktörden oluşan santral kurulması amaciyla 2013’te anlaşmışlardı. İnşaatın 2017’de başlaması ve evvel reaktörün 2023’te hizmete geçmesi planlanıyordu.

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir